Wyszukiwanie zaawansowane »
Zamów części 22 266 88 60
Konsultanci dostępni:
pn-pt 8:00-20:00
sob 9:00-17:00
Poczta elektroniczna

Poradnik

Amortyzatory olejowe i olejowo-gazowe. Które wybrać?

26-11-2013

Bezpieczeństwo jazdy to hasło którym kierują się producenci części samochodowych, zapewniając nas o najwyżej jakości swoich produktów. Nie inaczej jest w przypadku producentów amortyzatorów samochodowych. Spora część wymagających kierowców oraz amatorów tuningu zastanawia się które amortyzatory będą lepsze dla ich auta, olejowo-gazowe, czy olejowe? Duża część z nich stawia na amortyzatory gazowe, jednak czy słusznie? Sprawdźmy wady i zalety obydwu produktów.

Amortyzatory olejowe, czy gazowo-olejoweOsoby, które do tej pory były przekonane, że amortyzatory wpływają jedynie na komfort jazdy są w błędzie. Od ich sprawności i prawidłowej pracy zależy nasze bezpieczeństwo.

Zużyte amortyzatory to nie tylko spadek komfortu jazdy objawiający się nadmiernym bujaniem auta lub spadkiem tłumienia drgań. To również, a właściwie przede wszystkim zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy. Amortyzatory samochodowe wpływają bowiem na przyczepność pojazdu do nawierzchni. Słaba przyczepność to brak prawidłowego hamowania oraz prowadzenia w zakrętach. Ponadto wpływa ona niekorzystanie na pracę takich systemów jak ABS i ESP. Jakie amortyzatory warto więc wybrać?

Amortyzatory olejowe

Jako pierwsze sprawdźmy amortyzatory olejowe, inaczej zwane amortyzatorami dwururowymi – to popularny produkt, stosowany przez sporą część kierowców. Pierwsza z rur wchodzących w skład amortyzatora olejowego to jego obudowa będąca zbiornikiem na olej hydrauliczny, który jest czynnikiem tłumiącym. Zawory wchodzące w skład amortyzatora przepuszczają olej pomiędzy obiema rurami. Właściwa praca amortyzatora olejowego wykonywana jest w wewnętrznej rurze.

Zaletą amortyzatorów olejowych jest ich prosta budowa, która znacząco wpływa na cenę produktu. Amortyzatory olejowe są tańsze i co ważne trwałe. Pomijając sytuacje ekstremalne, którym zostają poddane, amortyzatory olejowe powoli i stopniowo tracą swoje właściwości. Cieszą się popularnością ze względu na możliwość ich regeneracji, jednak koszt tej naprawy nie zawsze się opłaca.

Niestety mają one również swoje wady. Przede wszystkim są stosunkowo ciężkie, a co gorsza mają stałą, linową siłę tłumienia. Nie cieszą się one najlepszą opinią wśród miłośników tuningu, jak również producentów samochodów, którzy w dzisiejszych czasach na pierwszy montaż wykorzystują głównie amortyzatory olejowo-gazowe. Ze względu na to, że olej przy niskich temperaturach gęstnieje amortyzatory olejowe zimą stają się mniej wydajne, niż amortyzatory gazowe.

Amortyzatory olejowo-gazowe

Amortyzatory olejowo-gazowe w przeciwieństwie do olejowych charakteryzuje obudowa jednorurowa, w której zainstalowany jest tłok. Poza olejem w amortyzatorze tym dodatkowo znajdziemy gaz. Jakie pełni funkcje? Najprościej tłumacząc gaz ten (azot) stłoczony jest w dolnej części rury i oddzielony od oleju ruchomą przegrodą. Umożliwia to lepszą kontrolę nad kołem ponieważ gaz szybciej reaguje na nierówności drogi niż olej. Dodatkowo gaz niezauważalnie zmienia właściwości pod wpływem niskich temperatur. Oznacza to, że amortyzatory te są bardziej czułe i lepiej radzą sobie na drodze.

Pomimo sporej dawki zalet nie możemy zapomnieć o ich wadach. Konstrukcja amortyzatorów olejowo-gazowych jest dosyć delikatna. Sprawia to, że w przypadku ich uszkodzenia mogą momentalnie utracić swoje właściwości. Skomplikowana budowa wpływa niestety również na wzrost ich ceny. Różnice te w zależności od producenta potrafią być jednak nieznaczne.

Wybór amortyzatorów zależy przede wszystkim od stylu naszej jazdy. Amortyzatory olejowo-gazowe polecane są z reguły kierowcom lubiącym dynamiczną jazdę, szybkie i tuningowane auta. Jednak nie oznacza to, że decydują się na nie wyłącznie fani szybkiej jazdy. Coraz więcej kierowców wybiera amortyzatory olejowo-gazowe. Bez względu na to które wybierzemy, jedno jest pewne – ich regularna kontrola to klucz do bezpieczeństwa.

Autor: Patryk Wiśniewski, motocentrum.pl


Podziel się:
    
    

Kup część

Wybierz swój samochód

Obsługa klienta

Obsługujemy płatności
Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl
Szybki kontakt