Wyszukiwanie zaawansowane »
Zamów części 22 266 88 60
Konsultanci dostępni:
pn-pt 8:00-20:00
sob 9:00-17:00
Poczta elektroniczna

Poradnik

Sprawne hamulce po zimie

15-03-2016

Zima bywa ostatnimi czasy kapryśna. Bywa różnie, niekiedy mroźnie, innym razem łagodnie. Niezależnie od tego, jakie warunki dyktuje, każdy samochód podczas tego okresu przechodzi prawdziwy sprawdzian wytrzymałości.

Ze względu na trudne warunki, po zimie wypada odpowiednio zadbać o samochód. Rzecz jasna nie chodzi tylko o to, by umyć auto i posprzątać w kabinie. Trzeba przede wszystkim skontrolować stan układu hamulcowego, który odpowiada za bezpieczeństwo.

Sprawne hamulce po zimieNietypowe odgłosy

Piski hamulców, którym towarzyszy dłuższa niż zwykle droga hamowania, to znak, że układ hamulcowy zaatakowała korozja. Po zimie zdarza się to nierzadko. Korozja atakuje najczęściej zaciski, klocki i tarcze hamulcowe. Tego typu objawów lepiej nie lekceważyć, choćby ze względu na to, że skuteczność hamowania wyraźnie spadła.

Bicie spod pedału hamulca

Podczas jazdy należy zwrócić uwagę, czy wyczuwalne są drgania kierownicy oraz tzw. pulsowanie pedału hamulca. Dosyć charakterystyczne bicie spod pedału hamulca spowodowane jest biciem tarcz hamulcowych, czyli de facto ich zużyciem. Taki objaw pojawi się nawet przy delikatnym naciśnięciu na pedał hamulca. Tarcze należy wymienić na nowe.

Sparciałe przewody

Po zimie wypada także sprawdzić stan przewodów hamulcowych, przede wszystkim tych elastycznych. Ze względu na wilgoć i sól na drodze, przewody mogły ulec procesowi parcenia. Efekt? Podczas gwałtownego hamowania przewody mogą niespodziewanie pęknąć, uniemożliwiając zatrzymanie pojazdu. Ponadto pamiętajmy, że guma się starzeje i przewody mogły ulec naturalnemu zużyciu w wyniku eksploatacji.

Płyn hamulcowy pod kontrolą

Zajrzyjcie do instrukcji obsługi auta. Znajdziecie informację, że płyn hamulcowy należy wymieniać co cztery lud co dwa lata. Po tym okresie płyn się starzeje i staje się higroskopijny, co oznacza, że wchłania duże ilości wilgoci. Zbyt duża zawartość wody tj. powyżej 3% obniży temperaturę wrzenia płynu, czego następstwem może być jego zagotowanie podczas gwałtownego hamowania i nie zatrzymanie samochodu na czas.

Specjaliści co roku przypominają, że układ hamulcowy narażony jest na wiele awarii, na które często nie mamy wpływu, dlatego tak istotne jest, by regularnie kontrolować stan poszczególnych części układu hamulcowego. Tylko odpowiednia profilaktyka sprawi, że nie będziemy stanowić zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.


Podziel się:
    
    

Kup część

Wybierz swój samochód

Obsługa klienta

Zadzwoń i Zamów
Zadzwoń i zamów części

22 266 88 60

X
Obsługujemy płatności
Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl
Szybki kontakt