Wyszukiwanie zaawansowane »
Zamów części 22 266 88 60
Konsultanci dostępni:
pn-pt 8:00-20:00
sob 9:00-17:00
Poczta elektroniczna

Poradnik

Chłodnica klimatyzacji

07-05-2012

Chłodnica klimatyzacji nosi nazwę także skraplacza klimatyzacji lub kondensera. Jak się możemy domyślić, to integralny element samochodowego układu klimatyzacji. Materiał, wykorzystywany przy produkcji chłodnicy to aluminium. Chłodnica klimatyzacji odpowiada za chłodzenie medium chłodzącego i zamianę go w ciecz. Przyjrzyjmy bliżej klimatyzacji, a w szczególności – chłodnicy.

Aby pokazać funkcję skraplacza, w pierwszej kolejności należy opisać jak działa układ klimatyzacji. Czynnik chłodzący krąży po układzie w stanie ciekłym, aż do chwili, gdy jest sprężany (wypompowywany ze sprężarki i zmieniany w gaz). Takie medium chłodzące o wysokiej temperaturze kierowane jest do chłodnicy klimatyzacji i oddaje ciepło chłodnicy, przemieszczając się przez kanaliki skraplacza. Nic dziwnego więc, że chłodnice klimatyzacji to części skomplikowane, składające się m.in. z ożebrowania.

Bardzo ważna w tym kontekście jest odpowiednia wentylacja, bez której nie byłaby możliwa zmiana stanu skupienia medium chłodzącego. Następuje ona po uwolnieniu ciepła i to właśnie po tym zjawisku medium ma szansę zmienić swój stan skupienia na pierwotny. Zauważalna jest tutaj zależność: gorsza wentylacja = mniej efektywny proces wymiany ciepła.

Chłodnica klimatyzacji nie jest elementem całkowicie bezawaryjnym, co część z użytkowników tej strony z pewnością może potwierdzić. Jedną grupą usterek są zwykłe uszkodzenia mechaniczne, na które skraplacz jest narażony – kolizja, wypadek czy uderzenie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy skraplacz klimatyzacji w naszym aucie działa poprawnie, możemy rozpylić wodę na ożebrowanie chłodnicy i zaobserwować ciśnienie oraz temperaturę układu klimatyzacji. Jeśli temperatura parownika szybko wraca do temperatury wyjściowej a ciśnienie spada, być może przyczyną jest zły przepływ powietrza, nadmiar oleju, zapchanie układu, czy źle dobrany skraplacz.

Dodatkowo, należy także uważać na czynniki takie jak drobinki kwarcu, piasek, żwir, owady, które mogą doprowadzić do zapchania ożebrowania skraplacza. Ryzyko takie jest niejako nie do uniknięcia, chociażby ze względu na położenie kondensera w samochodzie. Poza tym warto kontrolować całość układu klimatyzacji, bo jest on tego typu systemem, gdzie każdy element oddziałuje na siebie. Jeśli więc np. do sprężarki klimatyzacji dostaną się zanieczyszczenia, trafią one momentalnie do skraplacza i powstaje trudna do usunięcia usterka.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że aluminium – materiał, z którego jest wykonany kondenser, jest podatne na korozję. Wrażliwe na utlenianie aluminium łatwo może ulec degradacji, gdy w grę wchodzi sól czy wilgoć. W takiej sytuacji skutkiem są wycieki czynnika płynu chłodniczego czy rozszczelnienia chłodnicy klimatyzacji

W przypadku zaobserwowania objawów uszkodzenia skraplacza klimatyzacji, należy go pilnie wymienić. Wymiana nie należy do najtrudniejszych czynności serwisowych, choć stopień trudności jest zależny oczywiście od rodzaju samochodu, jaki posiadamy. Pokrótce postaramy się opisać jak przebiega ten proces.

Wymianę skraplacza klimatyzacji rozpoczynamy od demontażu wentylatorów chłodnicy i przewodu klimatyzacji przebiegającego do osuszacza. Pamiętajmy, że gdy to zrobimy, uleje się płyn chłodzący, powinniśmy więc przygotować sobie pojemnik, aby można było zebrać bez problemu. Kolejną czynnością jest odkręcenie śruby mocującej przewód do chłodnicy klimatyzacji, uniesienie jej i wyjęcie z gumowych mocowań. Po wyjęciu skraplacza, wykręcamy z niego szpilki (będą nam potrzebne przy montażu nowej chłodnicy). Montujemy osuszacz do skraplacza, instalujemy w samochodzie i całość dokładnie skręcamy.

Przy wyborze skraplacza klimatyzacji powinniśmy kierować się marką. Przeciętnemu użytkownikowi będzie ciężko ocenić wykonanie skraplacza przez obejrzenie zdjęć, a tacy producenci jak Nissens, Hella, NRF czy Van Wezel gwarantują jakość równą oryginałowi. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu produktami, które będą służyć Ci długo i bezproblemowo, odwiedź naszą stronę:


Serdecznie zapraszamy do zakupów.


Autor: MotoCentrum.pl


Podziel się:
    
    

Kup część

Wybierz swój samochód

Obsługa klienta

Zadzwoń i Zamów
Zadzwoń i zamów części

22 266 88 60

X
Obsługujemy płatności
Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl
Szybki kontakt