Wyszukiwanie zaawansowane »
Zamów części 22 266 88 60
Konsultanci dostępni:
pn-pt 8:00-20:00
sob 9:00-17:00
Poczta elektroniczna

Poradnik

Światła do jazdy dziennej

26-06-2012

Jednym z najpopularniejszych obecnie akcesoriów na rynku części samochodowych są bez wątpienia światła do jazdy dziennej. Mają one różne funkcje, w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów, a dodatkowo przy ich kupnie i montażu należy zwrócić uwagę na panujące ustawodawstwo. Warto więc poukładać wszystko w logiczną całość i powiedzieć, czym właściwie są światła do jazdy dziennej.

Niekiedy w przypadku świateł do jazdy dziennej możemy spotkać się ze skrótem DRL, który wziął się z języka angielskiego – Daytime Running Light. Jak się wszyscy domyślają, światła te wykorzystywane są do jazdy w ciągu dnia. Trzeba tutaj zaznaczyć, że są one odrębne i nie należy ich mylić ze światłami mijania. Korzystanie ze świateł w samochodzie jest zależne od prawa danego kraju, bowiem są państwa w których korzystanie ze świateł mijania w dzień jest obowiązkowe, w innych z kolei światła mijania mogą zostać zastąpione przez światła dzienne. Jeszcze inna sytuacja występuje np. w krajach takich jak Grecja, gdzie nie wolno korzystać ze świateł mijania podczas dnia.

Regulacje prawne

Nasuwa się zatem pytanie jak wygląda sytuacja prawna świateł do jazdy dziennej w Polsce? W naszym kraju tak jak w innych państwach Unii Europejskiej przepisy umożliwiają korzystanie ze świateł dziennych bez jednoczesnego włączania tylnych świateł pozycyjnych. Poprzednio, do 2009 roku, polscy kierowcy obowiązkowo przy światłach dziennych musieli włączać pozycyjne. To nie jedyne zmiany, które zaszły w polskim ustawodawstwie, bowiem od 7 lutego 2011 roku zaanektowano do polskiego prawa Dyrektywę 2008/89/WE. Efektem tego jest obowiązywanie przepisu, który nakazuje montowanie świateł do jazdy dziennej do każdego, nowego samochodu ważącego poniżej 3,5 tony. Prawo nie działa wstecz, toteż w przypadku aut starszych przepis ten nie obowiązuje.

Jak natomiast wyglądają przepisy, jeśli bierzemy pod uwagę montaż świateł do jazdy dziennej? W tym względzie ustawodawstwo nie jest skomplikowane, choć należy pamiętać o paru ważnych sprawach. Po pierwsze, światła muszą być umieszczone na równej wysokości, symetrycznie względem osi auta. Odległość od nawierzchni do dolnej krawędzi lampy musi być większa niż 25 cm, z kolei odległość od ziemi do górnej krawędzi nie może przekraczać 150 cm. Regulowana prawnie jest też odległość pomiędzy dwoma lampami, która nie powinna być mniejsza niż 60 cm, chyba, że szerokość samochodu jest mniejsza niż 130 cm – w takim wypadku odległość minimalna wynosi 40 cm. Poza tym, lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu i powinny się włączać automatycznie przy zapłonie silnika.

Zalety świateł do jazdy dziennej

Korzyści z użytkowania świateł do jazdy dziennej są różnorodne. Przede wszystkim, światła do jazdy dziennej są o wiele trwalsze i pobierają mniej prądu niż normalne światła mijania (110 W przy 10 – 42 W świateł dziennych jest różnicą kolosalną). Efekt? Oszczędności, wynikają zarówno z poboru energii, jak i kosztu wymiany części. Co za tym idzie, światła do jazdy dziennej są też ekologiczne. Często nie wspominanym, jednak najważniejszym aspektem korzystania ze świateł do jazdy dziennej jest jednak bezpieczeństwo. Według niektórych badań, korzystanie ze świateł dziennych znacznie polepsza widoczność kierowcy oraz obniża ryzyko kolizji i wypadków drogowych.

Rodzaje i trwałość

Istnieje wiele rodzajów świateł do jazdy dziennej (m.in. ksenonowe czy halogenowe), ale największą popularność zyskały przez ostatnie kilka lat światła LED. Ich sukces bierze się przede wszystkim z bardzo niskiego poboru energii (ok. 10 W). Przeliczając to na paliwo, światła LED zużywają ok. 0,02 litra paliwa na 100 km. Plusem jest także automatyczne uruchamianie ich i wyłączanie, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe. Zazwyczaj ich montaż nie należy do skomplikowanych czynności serwisowych i dokonamy go bez jakichkolwiek specjalistycznych narzędzi warsztatowych, tak jak chociażby w przypadku systemu clip-on firmy Philips.

Trwałość świateł do jazdy dziennej LED

Światła LED są bardzo trwałe, zazwyczaj można je bowiem eksploatować przez ok. 10 tysięcy godzin. Przeliczając to na przebieg, jest to ok. pół miliona kilometrów pokonane przy prędkości 50 km/h. Nie trzeba chyba wspominać, że na tle odpowiedników w postaci świateł ksenonowych i halogenowych światła dzienne wypadają niezwykle korzystnie. Są bowiem ok. 30 razy trwalsze niż typowe żarówki H7. Poza tym, światła LED są też jaśniejsze – ich białe światło ma temperaturę barwową 6000 K, z kolei lampy ksenonowe jedynie 4100 – 4800 K.

Uwaga na podróbki!

Przy wyborze świateł do jazdy dziennej należy wykazać się zdrowym rozsądkiem, bowiem rynek pełny jest chińskich „podróbek” i produktów kiepskiej jakości. Zwróćmy uwagę na to, czy produkt który kupujemy jest homologowany (oznaczony literką E, chociażby ECE R87). Najczęściej homologowane produkty oferują renomowani i cenieni producenci, którzy posiadają odpowiednie zaplecze technologiczne do produkcji tego typu podzespołów. Jest to tym bardziej istotne, że jeśli w naszym aucie zamontowaliśmy światła bez homologacji, służby porządkowe mają prawo do zabrania dowodu rejestracyjnego samochodu.

Produkty niewiadomego pochodzenia i części anonimowych producentów może i mają okazyjną cenę, jednak nie powinno być to dla nas głównym wyznacznikiem. Tego typu światła LED często się psują, są nieszczelne i nie odprowadzają ciepła. Jednym słowem – mogą sprawić nam problemy, a dodatkowo potrafią oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, powodując zagrożenie na drodze.

Podsumowanie

Kupno dobrych jakościowo świateł do jazdy dziennej jest korzystne dla użytkownika, w łatwy sposób można bowiem polepszyć nasze bezpieczeństwo, a dodatkowo dokonamy sporych oszczędności. W ten sposób dbamy też o środowisko naturalne.

MotoCentrum.pl posiada bogatą ofertę świateł do jazdy dziennej LED - wyłącznie takich, które posiadają homologację ECE R87. Produkty takie możesz łatwo i zgodnie z prawem montować w każdym samochodzie.

Polecamy:


Zapraszamy do składania zamówień.


Autor: MotoCentrum.pl


Podziel się:
    
    

Kup część

Wybierz swój samochód

Obsługa klienta

Obsługujemy płatności
Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl
Szybki kontakt